+48 42 655 70 13

Zaloguj


Na potrzeby akwarystyki powstały duże firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Do najbardziej znanych producentów i dystrybutorów karm dla ryb w Polsce możemy zaliczyć firmy: Tropical, Tetra, Sera, Aquael, Aqua Szut. Dzięki bogatej ofercie na rynku możemy dobrać odpowiednie pożywienie dla hodowanego przez nas gatunku ryb akwariowych. Dostępne są pokarmy zastępcze w postaci tabletek, płatków, granulatów i innych. W latach minionych przetworzony pokarm dla ryb akwariowych oparty był głównie na produktach zbożowych. Dosyć szybko okazało się, że taka dieta nie jest wystarczająca. Ryby do prawidłowego funkcjonowania potrzebują oprócz węglowodanów, białek i tłuszczów również związków mineralnych i witamin. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, a szczególnie technologia odwadniania pokarmu (liofilizacja). Za jej sprawą różnorakie wodne stworzenia są przetwarzane z jednoczesnym zachowaniem wszystkich właściwości żywieniowych. Pokarmy liofilizowane w swoim składzie w swoim składzie mogą zawierać larwy skorupiaków, wioślarki, tubifeksy oraz inne drobne organizmy.


Tabletki - Pokarm w takiej postaci możemy opuszczać na dno dla ryb dennych lub przyklejać do szyby tworząc miejsca pokarmowe na różnych poziomach wody.

Tabletki dla ryb

Pokarmy granulowane (granulat) – Możemy wyróżnić granulaty tonące i pływające. Pływające produkowane są z myślą o rybach żywiących się przy powierzchni wody, zaś tonące dla ryb żyjących w niższych partiach akwarium. Zazwyczaj pokarmy granulowane są bardziej opłacalne od płatkowanych.

Pokarmy płatkowane – W pierwszej fazie po podaniu rybom płatki pływają, a następnie wolno opadają. Przeznaczone są dla ryb żywiących się w toni wodnej. Produkowane są różne rodzaje płatków dla ryb roślinożernych, mięsożernych oraz wszystkożernych.

Płatki dla ryb akwariowych

Suszone rozwielitki (Dafnie) – Jest to jeden z najbardziej znanych pokarmów. W pancerzykach zawarta jest znacząca ilość substancji balastowej – chityny.
W NASZYCH DELFINACH OFERUJEMY POKARMY DLA RYB MIĘSOŻERNYCH, ROŚLINOŻERNYCH, O SPECJALNYCH POTRZEBACH, WYBARWIAJĄCE, W RÓŻNORODNYCH POSTACIACH - OD CZOŁOWYCH PRODUCENTÓW BRANŻY AKWARYSTYCZNEJ


logo.png2016-03-24_10-11-38_580.jpg2016-03-24_10-11-59_55.jpg2016-03-24_10-12-14_323.jpg2016-03-24_10-13-16_237.jpg

Większość początkujących akwarystów zadaje podstawowe pytanie: jak karmić ryby akwariowe? Najczęściej oczekują, że ktoś im podpowie ile dokładnie pokarmu sypać. Tymczasem nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bowiem to ile pokarmu podawać rybom zależy od wielu czynników. Jednak w tym artykule postaramy się nieco ułatwić to zadanie

Jeżeli oczekujemy, że ktoś, kto zajmuje się akwarystyką od wielu lat precyzyjnie powie nam ile pokarmu podawać rybom, możemy grubo zawieść się. Oczywiście obowiązują pewne zasady, z tymże co do ilości pokarmu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko ... WYBADAĆ!!!. Tylko stopniowe zwiększanie ilości pokarmu da nam właściwą odpowiedź i z pewnością zauważymy po jakiej dawce rybki są najedzone.

Generalna zasada mówi, że lepiej jest podać mniej jedzenia, niż zbyt dużo!!!

W zasadzie pokarm w akwarium powinien zniknąć w ciągu kilku minut. Jeżeli jakaś jego część pływa po powierzchni wody nadal po 10-20-tu minutach oznacza to ni mniej ni więcej, iż podaliśmy zbyt dużo. Wówczas resztki pokarmu zaczynają gnić i w wodzie rozwijają się glony i bakterie. Oczywiście filtr rozwiąże częściowo problem, lecz nie można liczyć wyłącznie na jego pomoc. Resztki pokarmu powinno się jak najszybciej usunąć. Oczywiście wyjątkiem jest pokarm podawany w postaci roślin naturalnych. Rośliny zielone, którymi odżywiają się rybki mogą pływać nawet kilka dni, a rybki podjadają je w zależności od apetytu.

W drugim wariancie, gdy po podaniu pokarmu w ciągu kilku sekund wszystko znika natychmiast, oznacza to, iż porcje były zbyt małe. Można wówczas dosypać jeszcze odrobinę. Pamiętać jednak należy, że lepiej jest podać zbyt mało niż zbyt dużo!!!


Fotolia_85474298_Subscription_Monthly_M.jpg

Każdy w tym momencie zapyta: ile pokarmu dawać rybom przy pierwszym karmieniu?Wszystko zależy od ilości ryb pływających w naszym zbiorniku oraz od ich wielkości.Najwłaściwszym rozwiązaniem wydaje się być nasypanie jednej lub dwóch szczypt pokarmu w postaci płatków lub kilka „tabletek”, gdy podajemy pokarm granulowany dla ryb. Gdy okaże się, że rybki w bardzo szybkim tempie pochłonęły wszystko, można dosypać nieco. Generalnej reguły na to nie ma, a z czasem może okazać się, że nasi pupile zjadają więcej. Każda ryba akwariowa musi zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Wystraszona i płochliwa zamiast natychmiast dopływać do płatków, czy granulek będzie chować się w roślinkach lub za kamieniami. Trzeba dać im troszkę czasu, by przyzwyczaiły się do nowych warunków, a wtedy chętniej będą zjadać pokarm. Jeżeli jednak nasypaliśmy pokarm, a one nie wypłynęły, koniecznie trzeba zebrać pokarm, aby uniknąć fermentacji. Gdy już minie okres adaptacji i rybki chętnie zjadają wszystko co im podamy pamiętajmy, że naturalnie ryby nie mają żadnych ograniczeń i zjedzą wszystko co im będzie dostarczone. To naszym zadaniem jest ścisłe regulowanie ilości pokarmu.

Ile razy dziennie podawać pokarm rybom akwariowym?

Profesjonalni pasjonaci akwarystyki karmią rybki nawet 5 razy dziennie. Bądźmy rozsądni!!! Gdy zmniejszymy to do 2 razy dziennie nic złego rybkom się nie stanie. Ale już raz dziennie, to zbyt mało. Rybki akwariowe z pewnością będą w dobrej kondycji, gdy dostaną „śniadanko” i „kolację”.

Różnorodny pokarm dla ryb

Karmiąc rybki należy pamiętać o tym, że będą one zdrowsze, gdy będą otrzymywać urozmaicony pokarm. Z rybami jest jak z innymi stworzeniami: nie lubią rutyny. Z pewnością każdy zauważy, iż są one dużo bardziej aktywne, gdy otrzymują pokarm różnego rodzaju, począwszy od płatków, granulek, aż po pokarm roślinny i zwierzęcy. Chcecie dowiedzieć się jaki pokarm podawać rybom? Zachęcamy do przeczytania artykułu "Karmienie ryb akwariowych"

10 Złotych zasad karmienia ryb

1. stosuj bardzo różnorodne pokarmy
2. lepiej nakarmić za mało niż za dużo
3. zrób rybom jeden dzień postu w tygodniu
4. dobieraj wielkość pokarmu do wielkości pyszczka ryby
5. karm tak, tak aby każda ryba miała szansę się najeść
6. przygotuj rybom pokarm ze składników naturalnych
7. stosując pokarmy mrożone zamiast żywych, ograniczysz ryzyko chorób
8. stosuj na przemian pokarmy roślinne i zwierzęce
9. podawaj jak najmniej rureczników i larw ochotki
10. pokarmy mrożone rozmrażaj i przepłukuj, a granulki i pałeczki namaczaj
Źródło: Magazyn Akwarium nr 1/12/0

Chcesz dowiedzieć się o nowościach? Wpisz swój adres email.