Utarło się przekonanie, że koty to indywidualiści. My wiemy że to zazwyczaj przekupni indywidualiści.. ;)
drapaki, tunele, zabawki, przekąski, przysmaki, wszelkiej maści przywabiacze - u nas znajdziesz ich największy wybór, sprawdźcie sami w najbliższym Delfinie !
- LEGOWISKA - Dobieraj do kota - nie odwrotnie
Dorosły kot śpi średnio 14-16h na dobę. Kocięta i seniorzy nawet do 20h ! Jest to fizjologiczny mechanizm adaptacyjny, a nie jak się powszechnie sądzi - przejaw leniwej kociej natury. Wnika to z pierwotnych przyzwyczajeń żywieniowych. Kot będąc bezwzględnym mięsożercą, wydatkuje ogromne ilości kalorii podczas polowań. Jeśli polowania mają odnieść sukces - kat ma być najedzony - musi zapolować na kilkanaście mniejszych/większych zdobyczy, zatem podejmie w tych celach co najmniej kilkadziesiąt prób ich złapania. Chcąc pozwolić sobie na tak duże straty energii - magazynuje ją w porach dniach, w których prawdopodobieństwo pojawienia się ofiary jest niewielkie. Teraz już nie dziwi fakt wzmożonej kociej aktywności głównie wczesnym rankiem i o zmierzchu - a odpoczywanie w ciągu dnia. Oczywiście nasze domowe, rozpieszczone smacznymi kąskami mruczki, nie muszą już polować - jednak pewne mechanizmy fizjologiczne pozostały niezmienione. Oprócz dobowego rytmu naszych podopiecznych powinniśmy znać jeszcze jego indywidualne przyzwyczajenia i preferencje wyboru miejsca odpoczynku. Jeśli Twój kot sypia w ustronnych miejscach - dobrym wyborem będzie ciche schronienie w formie budki; jeśli wybiera lenistwo przy oknie - wybierz miękkie maty, dostępne w różnych wymiarach; obszyte futerkiem albo odpornym na zabrudzenia materiałem. Najlepszym pomysłem dla naszego kota, choć niekoniecznie dla naszego portfela - byłoby usytuowanie kilku różnych legowisk, w strategicznych, kocich miejscach. W zależności od nastroju, kot mógłby wybrać określony rodzaj wypoczynku.
Pamiętajcie, że to nie ludzie mają swoje koty - tylko koty mają swoich ludzi ;)
- DRAPAKI - Jestem więc drapię !
Potrzeba drapania, jest zaraz po częstych drzemkach, kolejną kocią domeną i naturalną fizjologiczną potrzebą. Jedną z funkcji tego zachowania jest usuwanie starych, zniszczonych łusek stanowiących ich wierzchnią warstwę, na rzecz nowych, zapewniających ostrość pazurków. Oprócz tej naturalnej pielęgnacji, drugą ważną funkcją drapania jest rozciąganie i rozluźnienie mięśni obręczy barkowej, grzbietu - koty drapiąc, wyciągają łapy, zaczepiając je o drapany przedmiot najwyżej jak to możliwe. Trzecią, choć nie każdemu znaną przyczyną drapania, jest funkcja komunikacyjna. Koty, będące zwierzętami silnie terytorialnymi, oznaczają w ten sposób zasięg swojego terytorium. Drapanie w kontekście terytorialnym jest komunikatem niemal idealnym. Dociera do potencjalnego odbiorcy kanałem wzrokowym (poprzez wizualny ślad), słuchowym (poprzez dźwięk wydawany w czasie drapania) oraz węchowym (poprzez pozostawiony zapach wydzieliny z gruczołów ulokowanych pomiędzy opuszkami).
Dzięki zaspokajaniu kocich potrzeb i ograniczeniu dostępu do zasobów innych kotów, zminimalizowaliśmy intensywność zachowań terytorialnych. Nie oznacza to jednak, że znikną one całkowicie. Skoro znamy już przyczynę destrukcyjnych kocich zapędów - dobierzmy drapak tak aby przekonać kota, że to jest jego miejsce do zaspokajania owych potrzeb. Grunt, żeby drapak był stabilnie przymocowany, a jeśli jest w typie "kociego drzewka" - ważne aby był ciężki i nie bujał się pod wpływem kociego użytkowania - niestabilność drapaka skutecznie odstraszy każdego kota !
- ZABAWKI - Akcesoria zadowolonych kotów.
Nasze domowe mruczki, w swojej kociej naturze i domowych pieleszach, w dalszym ciągu mają silną potrzebę polowania - na maskotki, piłeczki, pluszowe myszki, nasze stopy lub co gorsza - inne części ciała. Rynek zoologiczny oferuje nam szerokie możliwości wyboru zabawek dla kotów - zarówno do samodzielnej kociej zabawy, jak i wędek i innych przedmiotów napędzanych przez człowieka. Warto skorzystać, mając na uwadze, że wspólna zabawa zacieśnia naszą relację z pupilem, rozwija jego wyobraźnię, pobudza do działania - po prostu sprawia, że koty są SZCZĘŚLIWE !