+48 42 655 70 13

Zaloguj

Pomieszczenia dla płazów i gadów


Utrzymując zwierzęta w terrarium, musimy znać naturalny biotop wybranego przez nas gatunku, by móc dostosować pomieszczenie do potrzeb jego mieszkańca – stworzyć mu namiastkę mikrośrodowiska naturalnego.

W zależności od środowiska, terraria można urządzić według trzech podstawowych ekosystemów (w zależności od wymogów jego mieszkańców) :

- akwaterraria – dla zwierząt środowiska wodnego

- terraria wilgotne – dla zwierząt lasów tropikalnych, przystosowanych do bytownia w wysokiej wilgotności otoczenia

- terraria suche – dla zwierząt pustynnych, półpustynnychWielkość terrarium


Wymiary uzależnione są od gatunku – ich wielkości, sposobu żerowania i zajmujących określonych nisz środowiskowych (wspomnianych wcześniej) ;Zwierzęta o żywym usposobieniu potrzebują dużego lokum, a osobniki bierne analogicznie – mniejszego. Gatunki nadrzewne utrzymuje się w terrariach wysokich, z konarami – a te żyjące na ziemi – w płaskich.


Ogrzewanie

Jest niezbędne dla zwierząt klimatu gorącego , przede wszystkim dla gadów. Źródło ciepła powinniśmy zaplanować tak, by w jednej części terrarium było cieplej niż w drugiej. Hodowca powinien kontrolować temperaturę za pomocą termometrów umieszczonych w części zimniejszej i cieplejszej. Dla większości gadów w części zimniejszej temperatura powinna oscylować w granicach 21-24°C, a w cieplejszej – 32-35°C Te dwa bieguny temperaturowe przykładowo - dla pytonów królewskich wynoszą ok. 24 i 32°C, dla legwanów ok. 24 i 38°C, a dla żółwi pudełkowych ok. 21 i 32°C

termometr-exo-terra-tylko-16-00-zl-terraria-1801714889.jpg


Stosuje się zasadniczo dwa sposoby ogrzewania : od dołu i od góry. Niegdyś uważano, że wadą ogrzewania odgórnego jest jednakowe nagrzewanie we wszystkich punktach pomieszczenia (niemożność stworzenia tu wspomnianych wcześniej biegunów temperaturowych); jednak przy konstrukcjach żarówek z kloszem odbijającym światło, halogenów czy promienników podczerwieni przy większych terrariach takiego problemu nie ma.

SET_BOX_BULB_Reptile_UVB100_EU_RGB.jpg0000646_exo-terra-infrared-basking-spot-100w.jpeg

ET_Daytime_heat_lamp_025W_2.jpg

Hobby_UV_Compact_Desert_1.jpg

71lP1bzrPhL._SY355_.jpgzarowka-czarwona-infrared-heat-spot-lamp-100w-trixie.jpg

Źródło światła/ciepła należy umieszczać na zewnątrz terrarium dla bezpieczeństwa gadów – przy jednym z jego końców . Jeśli po wyłączeniu żarówki (nocą) w terrarium robi się zbyt zimno, można zastosować dogrzewanie bez oświetlania – można zamontować kabel grzewczy w podłożu lub różnych rozmiarów matę grzewczą :

104332_5411.jpg

terra.jpg

Dostępne są również u nas żarówki imitujące światło księżyca, nieznacznie podnoszące temperaturę w terrarium - tak aby zachować naturalnie wahania temperatur dzień/noc :

trixie_mondlicht_75-resizer-800.jpgOprócz bogatej oferty terrariów o różnych wymiarach, posiadamy w ofercie tła strukturalne i kompleksowe wyposażenie terrarium własnej produkcji lub od czołowych producentów z branży terrarystycznej !


LOGO_EKO_TERRA.jpg

Chcesz dowiedzieć się o nowościach? Wpisz swój adres email.