RYBY AKWARIOWE Z NASZYCH SKLEPÓW
Barwniak czerwonobrzuchy
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/barwniak-cz...
Rybka średniej wielkości występująca w tropikalnej afryce na terenie południowej Nigerii i Kamerunu. Jest to bardzo piękny gatunek, a jego hodowla w nieprzerybionym akwarium nie przysporzy żadnych problemów. Często zdobi piękne wystawowe akwaria. Z pewnością nadaje się dla początkującego akwarysty. Barwniak nie jest agresywny w stosunku do innych ryb dzięki czemu może być trzymany w akwariach wielogatunkowych. Samiec dorasta do 9 cm , samica do 7 cm długości oraz ma wydłużone końce płetw grzbietowej i odbytowej. Samica w okresie godowym ma brzuch intensywnie ciemnoczerwony.
Rybki bardzo widowiskowe, nie chowają się i lubia "publikę". Ważne jest systematyczna podmiana wody oraz karmienie żywym pokarmem
.
Bocja wspaniała
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/bocja-wspan...
Jest to gatunek umiarkowanie agresywny, nieco terytorialny i ławicowy, który należy przechowywać w grupie minimum 5-6 osobników - wówczas wszelkie negatywne zachowania zamykają się w grupie. W grupie także zachowana jest ścisła hierarchia z dominującym samcem na czele. Bocja wspaniała jest niezwykle ciekawską, aktywną i inteligentną rybą. Potrafi się wcisnąć w każdą dostępną szczelinę lub zabawnie odpoczywać / spać (leżąc na boku, wisząc głową w dół czy utrzymując się na roślinach lub dekoracjach przy pomocy płetw brzusznych i płetwy ogonowej). Ryby te często wydają dźwięki podczas karmienia, pobierają pożywienie z dna, przekopują podłoże oraz podgryzają rośliny o miękkich liściach.
Bocja siatkowana ( lohachata)
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/bocja-siatk...
Uznawana jest za gatunek towarzyski, ławicowy i płochliwy. W dzień kryje się w różnego szczelinach. Z ukrycia można ją wywabić przy pomocy pokarmu. Żeruje przy dnie przekopując podłoże, jak również potrafi zbierać pokarmy płatkowane z powierzchni. Ubarwienie może mieć bardzo zróżnicowane. Można ją hodować w akwarium mieszanym. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej. Bocja siatkowana doskonale nadaje się do akwarium z korzeniami potorfowiskowymi i płaskimi kamieniami tworzącymi kryjówki. W sytuacji gdy czuje zagrożenie zaczyna wydawać odstraszające dźwięki przy pomocy małego kolca umieszczonego poniżej oka. Mogą być agresywne w przypadku gdy konkurują ze sobą o dostęp do podłoża
.
Bojownik wspaniały - syjamski
Bojownik strzępiasty
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/bojownik-sy...
Warunki środowiskowe, jakie powinniśmy zapewnić bojownikowi nie są aż tak rygorystyczne. Gdy nastawiamy się na hodowlę jednego osobnika powinniśmy zapewnić mu nieduże akwarium 15-30 litrowe. Nie możemy zapomnieć o pokrywie na zbiornik. Nasz gatunek należy do ryb labiryntowych, które pobierają tlen atmosferyczny. Gdy nie zaopatrzymy się w pokrywę na zbiornik wytworzy się bardzo duża różnica temperatur miedzy wodą a powietrzem. Doprowadza to najczęściej do przeziębienia ryb, a niekiedy nawet do śmierci. Jeśli w naszym zbiorniku będziemy trzymać tylko jednego osobnika lub kilka, ale z jednego gatunku, niepotrzebny jest nam filtr, gdy będziemy regularnie podmieniać wodę.
Zachowanie bojowników nie jest tylko instynktowne, ponieważ wykazują one cechy osobnicze oraz niewielki stopień inteligencji. Bojowniki można nauczyć pewnych zachowań, jeśli będą za nienagradzane. Szybko oswajają się ze swoim opiekunem, nie uciekając od zanurzonej ręki, a wręcz podpływając z zainteresowaniem
Brzanka sumatrzańska/zielona
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/brzanka-sum...
Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany:ciemno zielona zwana brzanką mszystą , czerwona, albino, złota, platynowa.
Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec innych mieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innych ryb. Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.
Danio pręgowany
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/danio-prego...
Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.
Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów, rozwielitki.
Dorosłe osobniki osiągają do 5 cm długości i żyją średnio 5 lat. Gatunek ten został opisany już w 1822 r. przez Hamiltona, lecz dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku prof. George Streisinger z Eugene, w USA, wpadł na pomysł wykorzystania tej ryby jako modelu badawczego przy pracach laboratoryjnych. Zewnętrzny sposób zapładniania, przezroczysta struktura ciała, duże zmutowane/transgeniczne nagromadzenie oraz dostępność wielu genetycznych narzędzi czynią danio pręgowanego idealnym organizmem do badania szerokiej gamy aspektów chorób człowieka.
Glonojad syjamski
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/glonojad-sy...
Gatunek osiąga długość 25 cm. Pysk przekształcony w przyssawkę służącą do zdrapywania glonów. Glonojad syjamski to ryba agresywna wobec własnego i podobnych gatunków. Mimo że w młode osobniki mogą wydawać się łagodne i płochliwe to z wiekiem terytorializm tych ryb będzie coraz bardziej widoczny. W akwarium wskazane trzymanie jednego osobnika lub większej grupy składającej się z minimum 6 sztuk (potrzebny bardzo duży zbiornik) Współmieszkańców należy dobierać ostrożnie. Glonojady często przyczepiają się do ciała dużych, mocno spłaszczonych ryb takich jak paletki , pielęgnice czy skalary , pozbawiając je śluzu, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Należy unikać ryb podobnych i przebywających w dolnych partiach zbiornika. Najodpowiedniejszym towarzystwem będą kąsaczowate , karpiowate i tym podobne ryby zamieszkujące wyższe partie wody .
Gupik Pawie Oczko
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/gupik-pawie...
Są to małe rybki, które są bardzo lubiane przez rzeszę akwarystów. Dlaczego? między innymi bardzo łatwo się rozmnażają i są mało kłopotliwe, jeśli chodzi o ich utrzymanie. W naturze bardzo łatwo jest określić różnorodność płciową gupików. Samce są chude, wzorzyste i z pełną gamą kolorów. Ich długość dochodzi do 3 cm w hodowli akwarystycznej czasami do 4 cm, ponieważ mają dłuższe i pokaźniejsze ogony. Samice różnią się tym, że mają spiczasty pyszczek i zaokrąglony brzuch, zaś rozmiary ich długości dochodzą do 6 cm. Po za tym mają krótsze płetwy i na ogół są skromniej ubarwione.
W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.
Gupik Endlera
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/gupik-endle...
Płeć
ryb bardzo łatwa do rozróżnienia.
Samica Gupika endlera osiąga 4.5 cm długości, charakteryzuje się jednolitym srebrzystym lub złotawym ubarwieniem, jest także bardziej krągła od samca Samiec jest znacznie mniejszy (2.5 cm), smuklejszy i różnorodnie ubarwiony, na jego ciele znajdują się wielobarwne plamy: czarne, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, białe, zielone, fioletowe, niekiedy żółte. Kolorowa jest również górna i dolna część wydłużonej płetwy ogonowej samca. Oryginalna forma Gupika endlera jest trudno dostępna. W handlu najczęściej występują krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Istnieje także sztucznie wyhodowana forma albino. Łatwa w hodowli, spokojna i bardzo atrakcyjna rybka. Polecana początkującym akwarystom. Osobniki płci męskiej tolerują siebie wzajemnie. Samice mogą wykazywać terytorializm. Samce w okresie tarła uporczywie ścigają samice. W akwarium na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.
Gurami dwuplamy
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/gurami-dwup...
Gurami dwuplamisty w naturze osiąga długość 15cm w akwariach rośnie do ok 12.5cm. Ryby cechuje niebieskozielone ubarwienie, dwie ciemne plamy – jedna na tułowiu, druga w części ogonowej oraz płetwy brzuszne przekształcone w długie, nitkowate wyrostki czuciowe. Występują także odmiany, u których zamiast okrągłych plam, są większe, ciemne plamy o nieregularnym kształcie (np. gurami marmurkowy), odmiany o jednolitym, złocistym ubarwieniu (gurami złoty) oraz formy pośrednie. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz pomarańczowym obrzeżu płetwy odbytowej. Samice są zwykle nieco mniejsze i bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Gurami dwuplamisty uznawany jest często jako ryba o spokojnym usposobieniu, jednak nie zawsze taką bywa.
Jedne osobniki mogą być agresywne a innej całkowicie pokojowo nastawione. Samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Bywają szczególnie agresywne podczas rozrodu. Można je trzymać z innymi
labiryntowymi
,
bocjami
, małymi
razborami
lub brzankami, które nie mają skłonności do obgryzania płetw.
Gurami mozaikowy
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/gurami-moza...
Bardzo odporny i piękny gatunek, szczególnie zalecany początkującym. Samiec w okresie tarła jest jedną z najpiękniejszych ryb hodowanych w akwariach. Gurami Mozaikowy osiąga 12 cm długości. Charakterystyczny mozaikowy wzór na tułowiu i płetwach. Ubarwienie ciała pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamami, rozmieszczonymi na całym ciele. Dojrzałe samce można rozpoznać po bardziej wydłużonych płetwach odbytowej (zakończona nitkowatymi wyrostkami) i grzbietowej oraz po czerwonym zabarwieniu gardzieli. Ryby spokojne, samce jednak w okresie tarła bywają terytorialne i uciążliwe dla samicy, której należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek. Ryby posiadają dodatkowy narząd – labirynt, dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gurami mozaikowe dożywają niekiedy 8 lat.
Hokejówka amazońska
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/hokejowka-a...
Osiąga ok 7 cm długości. Ryby te pływają przeważnie ukośnie z głową w górę. Płeć trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła są zwykle trochę bardziej zaokrąglone niż samce. Ubarwienie oliwkowo srebrzyste.
Są gatunkiem ławicowym i lepiej czują się w większej grupie. Do akwarium zalecane 6 sztuk, preferowane 10 lub więcej. Uchodzą za ryby podskubujące płetwy innym rybom. Zachowanie to nie jest aż tak zauważalne jeżeli są trzymane w większej ilości. Jak większość tetr w ławicy również ładniej się prezentują.
W naturze mikro-drapieżnik, odżywia się insektami, robakami, skorupiakami i innymi małymi bezkręgowcami. W akwarium przyjmuje niemal każdy pokarm. Najlepszą kondycje i ubarwienie zapewni jednak regularne podawanie żywych i mrożonych pokarmów np. Dafnia, Artemia, larwy owadów.
Kirys pstry
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/kirysek-pst...
Kirysek pstry należy do nielicznej grupy ryb rozmnażanych w akwariach od ponad 100 lat. Samica jest nieco masywniejsza od samca. Samce są smuklejsze, a ich płetwa grzbietowa jest wzmocniona twardym promieniem. Jest spokojnym gatunkiem nadającym się z powodzeniem do akwarium zbiorowego
. Nie ma dużych wymagań co do hodowli, ale powinien mieć zapewnione miękkie podłoże, otwarta przestrzeń i kryjówki. Jakość wody powinna być dobra.
Kirys panda
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/kirysek-pan...
Bardzo spokojna, aktywna i ciekawska ryba, która dobrze czuje się w większym stadzie (minimum 5 osobników). Unikamy przetrzymywania jej z większymi i agresywnymi rybami. Za współtowarzyszy możemy jej dobrać pielęgniczki karłowate, inne spokojne kiryski (np. pigmejki), neonki, małe i spokojne razbory (np. razbory perłowe), tetry, kardynałki, danio. Kiryski z tego gatunku pobierają pożywienie z dna, zdarza się, że zjadają ikrę i narybek własnego gatunku, jak i lokatorów. Gatunek ten jest odporny i łatwy w hodowli - polecany dla początkujących akwarystów.
Kolcobrzuch karłowaty
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/kolcobrzuch...
Bardzo ciekawa jest budowa ryby. Nie mają one łusek na ciele, nie posiadają także żeber ani płetw brzusznych. Sprawia to, że słabo pływają, ale za to interesująco wyglądają podczas pływania. Brak łusek jest też często powodem śmierci ryby ze względu na większą wrażliwość skóry na różnego rodzaju zanieczyszczenia wody (zwłaszcza związki azotu, leki, nawozy). Dlatego też należy ją w miarę często podmieniać, dobrze natleniać i dbać, aby miała od 23°C do 27°C. Gatunek mimo niepozornego wyglądu lubi wyskakiwać z wody, więc zbiornik musi być przykryty. Warto aby znajdowało się w nim dużo kryjówek i roślin, w których kolcobrzuchy znajdują spokój i schronienie. Ryby nie mają dużych wymagań jeżeli chodzi o wielkość akwarium. Pojedyncze osobniki można trzymać już w 30 litrach, natomiast zalecana wielkość to 50 litrów. Kolcobrzuchy są terytorialne i walczą o swoje ulubione miejsca. Jeżeli chodzi o dobór obsady do kolcobrzuchów trzeba unikać krewetek (którymi chętnie się pożywią), ryb z weloniastymi płetwami (też nimi nie pogardzą), ciekawszych odmian ślimaków (ich przysmak i podstawa diety) i ruchliwych ryb ze względu na to, iż same są dość powolne. Dobrym wyborem będą niewielkie i spokojne gatunki.
Grubowarg syjamski (kosiarka)
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/kosiarka-gr...
Ryba ta doskonale nadają się do czyszczenia akwarium z glonów (zwalcza również glony nitkowate). Skutecznie zbiera je z szyb, korzeni, kamieni oraz liści. Z tego powodu jest bardzo popularna i ceniona przez akwarystów. Kosiarka należy do ryb o stadnym trybie życia. Jest bardzo żwawa oraz doskonale skacze. Posiada dwa wąsy, przeźroczystą płetwę grzbietową, srebrzystobiałe ubarwienie oraz przebiegający wzdłuż ciała czarny pas. W stresie jej ciało staje się koloru szarego.
W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest pokojowo nastawiona. Zdarza się, że bywa dokuczliwa do innych mniejszych ryb, jednakże jest uznawana za rybę raczej pokojowo usposobioną.
Mieczyk Hellera
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/mieczyk-hel...
Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi, towarzyskimi, stadnymi, żywotnymi i ruchliwymi. Osiąga długość 12 cm. Forma naturalna ma przeciętnie około 3 cm długości całkowitej. Samce można rozpoznać po gonopodium (umożliwiające zapłodnienie wewnętrzne) i mieczowato wydłużonej płetwie ogonowej. Samice są zwykle większe i bardziej zaokrąglone. Samce bywają agresywne wobec siebie. Mieczyki występują w ogromnej liczbie odmian hodowlanych (np: czerwona, pomarańczowa, czarna, berlińska, wagtail, ananas, kohaku) uzyskanych poprzez kierunkową selekcję i krzyżowanie ze zmienniakiem plamistym.
Molinezja ostrousta
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/molinezja-o...
Rybka w hodowli osiąga długość 10 cm – samica, samiec jest mniejszy i dorasta do 8cm. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w gonopodium. Znane są liczne odmiany o rozmaitym ubarwieniu (samiec jest barwniejszy). Długotrwała hodowla doprowadziła też do wyselekcjonowania odmiany wielkopłetwej. W akwarium były też uzyskiwane krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Molinezja to żywa, towarzyska ryba, odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.
Lubi akwaria porośnięte bujną roślinnością z rozległą przestrzenią do pływania. Rybom warto zapewnić dekoracje z korzeni i kamieni. Molinezja zasiedla środkowe i górne partie zbiornika. Jest wrażliwa na niską temperaturę wody oraz jej wahania. Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane. Zalecane są częste podmiany wody.
Molinezja żaglopłetwa
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/molinezja-z...
W środowisku naturalnym samica może osiągać do 18 cm długości, a samiec do 15 cm. W akwarium rosną ok. 2 cm mniejsze. Samca można rozpoznać po gonopodium i bardzo rozłożystej płetwie grzbietowej, którą w okresie rozrodu stawia niczym żagiel, aby zaimponować samicy i odstraszyć rywali. W handlu istnieje wiele odmian molinezji żaglopłetwej o różnorodnym ubarwieniu, kształcie ciała i płetw. W Singapurze wyhodowano również odmianę o krótkim ciele, zwaną molinezją balonową. Hybrydy zazwyczaj nie mają tak dużego „żagla” na grzbiecie jak rzadko spotykana forma dzika. Molinezje żaglopłetwe powszechnie uważane są za ryby towarzyskie, zgodne oraz ruchliwe. Jedynie czasami może dochodzić do walk o dominację pomiędzy samcami. Chętnie pływają w całej toni wodnej. Zdarza się, że skaczą na powierzchnię wody. Samca możemy rozpoznać po wyraźnie zaznaczonym gonopodium oraz znacznie silniej żaglowato rozwiniętej płetwie grzbietowej. Ponadto pomiędzy samcem, a samicą zauważalne są różnice w ubarwieniu.
Molinezja balonowa
źródło : /ad3834e7bc2d7147c41bd9dad2ccff19/
Molinezja balonowa to mutacja popularnej i często spotykanej w akwariach molinezji. Jest to bardzo ruchliwa ryba, co prawda ze względu na swą budowę pływa powoli, ale ciągle się przemieszcza we wszystkich partiach toni wodnej. Interesujące jest to , że swój ciekawy i niepowtarzalny wygląd "zawdzięcza" błędom akwarysty. Powstała w wyniku niedopatrzeń hodowcy. Jest to wynik niedorozwoju kręgosłupa i ogólnej mutacji tej molinezji. Jak więc widać, czasami przez niewiedzę, przypadek i niedopatrzenie można stworzyć nową odmianę. Molinezja ta dostępna jest w wielu odmianach barwnych, dorasta do 4,5 cm, samiec posiada gonopodium i może mieć większą płetwę grzbietową. Wymagają wody o temperaturze 24-28st.C. i pH 7,0-8,0 z małym dodatkiem soli. Pokarm ? roślinny w płatkach, mrożony i żywy.
Molinezja nakrapiana (dalmatyńczyk)
Ciekawa odmiana barwna popularnej molinezji, o podobnym usposobieniu i wymaganiach jak pozostałe przedstawicielki gatunku.
Cierniooczek długonosy - mułojad
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/ciernioocze...
Dorosłe osobniki mogą osiągać do 20 cm długości. Płeć trudna do rozróżnienia. Samice są przeważnie większe od samców. Charakterystycznie wydłużone ciało z długim pyskiem, który przypomina pysk konia – stąd też wywodzi się angielska nazwa tego gatunku horse-faced loach. Na jego zakończeniu znajdują się, służące do obrony, kolce. Ubarwienie oliwkowo szare, srebrzyste z rzędami okrągłych ciemnych plamek. Ryby te prowadzą nocny tryb życia. W dzień trudne do zauważenia, przeważnie przebywają zakopane w podłożu. W akwarium najlepiej trzymać pojedynczo lub w małej grupie np. 6 osobników. Dorosłe samce mogą przejawiać terytorializm. W naturze ryby zakopując się, przesiewają piasek przez skrzela jednocześnie szukając larw owadów czy małych skorupiaków. W akwarium najlepsza będzie zróżnicowana dieta w postaci wysokiej jakości, opadających na dno, pokarmów suchych i żywych np. Artemia, Tubifex, Dafnia, Ochotka.
Cierniooczek Kuhla - Piskorek Kuhli
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/ciernioocze...
Osiąga długość 8-10 cm. Długie, wstęgowate, bocznie spłaszczone ciało koloru pomarańczowo-żółtego. W poprzek tułowia pokryty ciemnymi pasami. Oczy pokryte przezroczystą skórą a pod nimi znajduje się niewielki kolec. Przy otworze gębowym trzy pary wąsików. Występuje także w hodowlanej formie albino. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice nieco bardziej zaokrąglone. Ryby spokojnie usposobione. Mimo że nie są rybami ławicowymi w naturze znajdowane są w skupiskach dlatego do akwarium zalecane jest 5-6 sztuk. Aktywność wykazują nocą, za dnia lubią zakopywać się w podłożu lub chowają się w grotach i jaskiniach. Uchodzi za rybę trudną w hodowli, nie jest zalecana początkującym. Cierniooczki są wszystkożerne, można podawać drobny, opadający na dno, pokarm żywy, mrożony i suchy.
Neon czerwony
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/neon-czerwo...
Czerwony pas neona czerwonego biegnie wzdłuż całego ciała, u innesi czerwona barwa ogranicza się jedynie do tylnej części. Ryby charakteryzuje stalowoniebieski, połyskujący pas, biegnący od pyska aż do wysokości płetwy tłuszczowej. W naturalnym środowisku (biotop czarne wody), pomaga on rybom widzieć się wzajemnie i trzymać ławicy a także dezorientuje drapieżniki. Samce są zwykle mniejsze i smuklejsze niż samice. W akwarium należy trzymać minimum 6 sztuk, zalecane 10 lub więcej. W dużej grupie prezentują się znacznie efektowniej. Gatunek bardzo spokojny i łagodny, zazwyczaj pływa w środkowych partiach zbiornika.
Neony czerwone wyglądają najlepiej w dużej ławicy w akwarium z ciemnym podłożem. Wymagają zbiornika co najmniej 70 l, miejscami gęsto obsadzonego roślinami, z niezbyt mocnym oświetleniem. Ryby najlepiej czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. Jeżeli chcemy odwzorować ich naturalne środowisko, wystarczy zastosowanie substratu lub żwiru rzecznego, kilku korzeni i suchych liści np. dębu. Woda najlepiej przefiltrowana przez torf. Neon czerwony nie jest najlepszym towarzystwem dla ryb wyjątkowo ruchliwych oraz dużych (np.
Skalar
,
Brzanka
). Najlepiej trzymać je ze spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach (np.
Neon Innesa
,
Razbora klinowa
,
Kirysek pstry
).
Neon czarny - Bystrzyk axelroda
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/neon-czarny...
Pomimo wspólnej nazwy, ryb nie należy mylić z popularnym i bardziej kolorowym neonem innesa . Ryby te nie są ze sobą blisko spokrewnione. Neon czarny należy do innego rodzaju i występuje w południowych rejonach kontynentu. Są to bardzo aktywne, łagodne i pięknie ubarwione ryby, które najlepiej czują się większym stadku. W akwarium powinno się trzymać co najmniej 6 osobników – zalecane 10 i więcej. Z natury jest to gatunek ławicowy w grupie są mniej płochliwe i wyglądają znacznie efektowniej. Polecane początkującym akwarystom. Karmienie neonów czarnych nie przysparza problemów. Chętnie jedzą większość dostępnych pokarmów suchych. Regularnie karmione drobnymi pokarmami żywymi lub mrożonymi (dafnia, artemia, ochotka) ukażą hodowcy swoje najlepsze kolory .
Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis)
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/otosek-przy...
Otosek to łagodna i towarzyska ryba, dorasta do około 4-5cm. Charakteryzuje się ciemnymi pasami wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona. Płetwy piersiowa, odbytowa oraz grzbietowa są przeźroczyste, natomiast płetwa ogonowa jest w charakterystyczne paski. Podobnie jak inne zbrojniki także Otosek posiada otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Posiada także kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.
Gatunek przystosowany jest do oddychania powietrzem atmosferycznym (poprzez jelito).
Głównym pokarmem Otosków są glony. Odżywiają się wszystkim co porasta szyby i liście i co nie tworzy nitek ani pędzli (m.in jednokomórkowe zielone glony “punktowe”, “naloty” na szybach czy okrzemki). Nie zjadają zielenic i cyjanobakterii. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, suchym w postaci tabletek i granulatu opadającego na dno. Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np.
małe kiryski
,
pielęgnice
.
Zbrojnik pospolity - glonojad
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/zbrojnik-gl...
Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę. Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.
Pielęgnica papuzia
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/pielegnica-...
Gatunek słodkowodny, którego pochodzenie od długiego czasu wzbudza emocje. Jedni są zwolennikami teorii, że powstał w warunkach laboratoryjnych ze skrzyżowania pielęgnic Ameryki Południowej w wyniku czego powstały różnokolorowe hybrydy (krzyżówka m.in. Amphilophus labiatus (ang. red devil) z Gold severum, Red Devil z Green severum czy Red Devilz Cichlasoma synspilum). Są również zwolennicy opinii, że ryby pochodzą z naturalnego środowiska i krzyżowały się wzajemnie od lat, a dostępne na rynku okazy pochodzą z odłowów lub/i z hodowli.
Gatunek posiada liczne deformacje: w odcinku kręgosłupa, co powoduje zniekształcenie jamy ustnej (usta ma cały czas otwarte, jakby się uśmiechała; wąski przełyk, którego mięśnie przystosowały się do przyjmowania/rozdrabniania pokarmu) oraz w obszarze pęcherza pławnego – ryba pływa niezdarnie, chwieje się na boki. Brak różnic dymorficznych.
Z reguły są łagodne i spokojne (po złożeniu ikry mogą być bardziej agresywne, a samce terytorialne wobec siebie). Powinny być trzymane z nieagresywnymi i wolno pływającymi towarzyszami (skalary lub tetry) lub w zbiorniku gatunkowym. Powinniśmy mieć na uwadze, że mają trudności w pobieraniu pożywienia z powierzchni wody.
Wytrzymałe ryby polecane zarówno początkującym jak i zaawansowanym akwarystom. Najlepiej trzymać je w większej grupie.
Pielęgniczka Kakadu
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/pielegniczk...
Ryba o ciekawym wyglądzie. Płetwa grzbietowa przypominająca czub papugi kakadu, czarno-czerwony rysunek na płetwie ogonowej. Samce dorastają do 8 cm, są bardziej ubarwione niż samice i mają nieco wydłużone promienie płetw. Samice dorastają do 5.5 cm. Pielęgniczki Kakadu występują w wielu odmianach barwnych. Ze względu na duży temperament samców, powinny być trzymane w haremach z przewagą samic.
Głównie podajemy pokarmy mrożone i żywe takie jak np. artemia, dafnia, larwy ochotki. Kakadu można także przyzwyczaić do przyjmowania pokarmów suchych ale tylko jako uzupełnienie dotychczasowej diety.
Jeżeli chcemy mieć kilka samców, akwarium musi być stosunkowo duże, tak aby nie dochodziło do walk między rywalami. Kakadu są bardzo wrażliwe na wysokie stężenia azotanów dlatego wymagane są częste podmiany wody. Dla haremu wystarczające będzie 70 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinnością z mnóstwem kryjówek, grot, zakamarków np. z kamieni. Podłoże najlepiej miękkie, piaszczyste. Światło rozproszone. Nie lubią zbyt silnego prądu wody. Ryby pasują do akwarium towarzyskiego lecz nie można ich łączyć z innymi pielęgniczkami. W czasie tarła przejawiają agresje w stosunku do innych ryb. Dobrze komponują się np. z małymi kąsaczami i sumami.
Zmienniak plamisty - Platka
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/zmienniak-p...
Słodkowodna ryba akwariowa z rodziny piękniczkowatych, występuje w ogromnej liczbie odmian hodowlanych. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium . Rybom można podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany dodatkiem pokarmu zielonego, np. glonów lub sałaty.
Przeźroczka indyjska
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/przezroczka...
Są to ryby spokojne, trochę płochliwe oraz wykazujące pewien terytorializm. Posiadają spiczasty przód głowy i sylwetkę przypominającą romb zwieńczony dwiema płetwami grzbietowymi; przednia z nich ma zarys trójkąta i czarne zakończenie. Ciało ma żółtawe, przeźroczyste, drobna łuska mieni się niebieskozielono. U samca płetwy żółtoczerwone z niebieską świecącą obwódką. Samice są mniejsze od samców i słabiej ubarwione. Samiec ma czerwonawozłoty odcień, samica jest tylko żółtawa.
Tę ławicową rybkę należy trzymać w większej gromadce. Wymagają średniego, dobrze oświetlonego i zarośniętego akwarium z wodą o pH 6,5-7,5. Zbiornik powinien posiadać wiele kryjówek i ciemne podłoże. Woda powinna zawierać dodatek soli od 1 do 3 łyżeczek na 5 litrów. Ponadto powinna być czysta oraz dosyć często częściowo wymieniana. Nie akceptuje gwałtownych zmian jakości wody oraz obecności kwasów humusowych. Można ją trzymać w akwarium ogólnym ze spokojnymi rybami, jednakże zdecydowanie lepiej czuje się w gatunkowym
.
Pyszczaki
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/?s=pyszczak
Mimo, że w ostatnim czasie pyszczki są jednymi z najpopularniejszych ryb, niewielu akwarystów zdaje sobie sprawę, że nie każde ich połączenie jest odpowiednie. Zazwyczaj decydującymi aspektami przy doborze obsady są kolory oraz dostępność poszczególnych ryb w sklepach. Są jednak pewne zasady, które powinny być przestrzegane, podczas ustalania gatunków zamieszkujących nasze akwaria. Przede wszystkim musimy pamiętać, że pyszczaki nie żyją w parach. Trzymanie 2, czy nawet 3-4 ryb z jednego gatunku, nie przyniesie nam i naszym podopiecznym nic dobrego. Samiec, nie mając konkurencji z własnego gatunku nie pokaże pełni swoich barw, a całą swą energię skupi na jednej samicy. Dlatego też najlepiej jest trzymać w jednym zbiorniku więcej niż jednego samca. Na każdego przedstawiciela płci męskiej powinny przypadać co najmniej2- 3 samice. Da nam to pewność, że agresja dominanta rozłoży się na więcej ryb, a inkubujące, lub słabsze samicę, będą miały szansę ukrycia się przed samcem „w tłumie”.
Pielęgniczka Ramireza
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/pielegniczk...
Jest gatunkiem słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych. Pokojowa i towarzyska ryba, która może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami.
Pielęgniczka Ramireza osiąga długość do 7cm. Samce
można rozpoznać po nieco bardziej wydłużonych przednich promieniach płetwy grzbietowej. Samice natomiast mają wyraźnie czerwony brzuch. Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. Na miejsce terytorium wybiera miejsca złożone z korzeni lub kamiennych grot. Rybom należy zapewnić kryjówki z gęstej roślinności. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4
.
R azbora galaxy - Niebiański Danio Perłowy
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/razbora-gal...
N iewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod nazwą Microrasbora Galaxy.Gatunek ten został odkryty w 2006 roku i szybko stał się popularny w hodowlach akwariowych. Razbora Galaxy dorasta do około 2,5 cm, niezależnie od płci. Samce są smuklejsze od samic, ich płetwy są w kolorze jaskrawego pomarańczu z czarnym konturem. Samice mają zdecydowanie mniej intensywną barwę ciała, płetwy natomiast są blade. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. Razbora Galaxy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, nierzadko można zauważyć u nich postrzępione płetwy – szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Samce a niekiedy samice rywalizują między sobą, dlatego im więcej ryb tym lepiej, agresja rozłoży się wtedy na większą ilość osobników, ryby będą śmielsze a także piękniej wybarwione. Zalecane minimum to 15 sztuk. Parametry wody to około 7,3 pH (w takiej żyją w środowisku naturalnym), średnio-twarda o temperaturze około 22-27°C. Danio margaritatus łatwo adaptują się też do innych warunków, są jednak wrażliwe na wyższe stężenia azotanów. Minimalna wielkość akwarium to 30l. Galaxy uwielbiają gęsto porośnięte zbiorniki z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem. Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi niedużymi, karpiowatymi. Mogą być trzymane w akwarium ogólnym z innymi małymi rybkami i krewetkami lub w akwarium gatunkowym.
Razbora plamista - karłowata
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/razbora-pla...
Jest to niewielka rybka, której podstawową barwą jest pomarańczowo czerwony, z jasnym podbrzuszem i charakterystycznymi trzema ciemnymi plamami (brzuch, okolice odbytu, nasada trzonu płetwy ogonowej) na każdym z jej boków. Płetwy przezroczyste, lekko czerwonawe z akcentami czarnego. Samce są mniejsze, jaskrawsze natomiast samice bardziej pulchne w okolicach brzucha.
Jest to gatunek stadny, który dobrze czuje się w większych grupach. Aktywny, spokojny i towarzyski.
Nadaje się do niezbyt wysokich, lecz długich zbiorników, mocno obsadzonych roślinnością, z ciemnym podłożem, wzbogaconym mieszanką torfową. Konieczne są wolne przestrzenie do swobodnego pływania. Światło rozproszone – pomogą w tym rośliny pływające. Ryba wymagająca co do parametrów wody, wrażliwa na nadmiar dwutlenku węgla i azotanów. Dlatego wymagana jest skuteczna filtracja o łagodnym przepływie wody (najlepiej jest zabezpieczyć jego wylot).
Zwinnik filigera
źródło: /1408782a6a11eb706ef195d8b7e62d0c/index.php?option=c...
Gatunek żywotny, towarzyski, pływa w całej toni wodnej. Ciało prawie przezroczyste, szarawo-zielonkawe, bezbarwne płetwy, jedynie płetwa ogonowa ma intensywnie czerwony kolor. Lubi akwaria częściowo gęsto zarośnięte roślinami, z dekoracjami z korzeni i kamieni oraz dobrze oświetlone. Ryba jest przyjazna dla małych skorupiaków np. krewetkom słodkowodnym. Samce mają ciemny pasek na płetwie odbytowej (sąsiaduje z białym szwem obecnych u obu płci). Samice są większe i pełniejsze.
Tęczanka neonowa
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/teczanka-ne...
Piękne i wytrzymałe ryby. W naturze osiągają długość 8 cm, w akwariach nieco mniej – 6cm. Nazwa tego gatunku odnosi się do niebieskiego, opalizującego ubarwienia, które można podziwiać u dorosłych okazów trzymanych w optymalnych warunkach. Samce są mniejsze, smuklejsze i jaskrawiej ubarwione od samic. Tułów mają bardziej srebrzysty a płetwy z większą ilością koloru pomarańczowego (u samic więcej żółtego). Tak jak inne tęczanki mogą być płochliwe i dlatego o wiele lepiej trzymać je w grupie, przynajmniej 6-8 osobników, preferowane 10 i więcej. Samce trzymane w ławicy pokazują swoje najlepsze kolory. Nie są rybami wybrednymi i przyjmują większość dostępnych pokarmów suchych, mrożonych i żywych. Regularne podawanie tych ostatnich będzie miało korzystny wpływ na ich ubarwienie. Tęczanki neonowe najlepiej prezentują się na tle gęsto obsadzonego roślinnością zbiornika z ciemnym podłożem i niezbyt mocno oświetlonego. Zbyt jaskrawe światło można rozproszyć np. roślinami pływającymi. Ryby te potrzebują również otwartych przestrzeni do pływania i obszarów gdzie samce będą mogły rywalizować między sobą. Dla 10 i więcej ryb niezbędne będzie akwarium powyżej 100l. Wymagają wysokiej jakości wody – zalecane cotygodniowe podmiany (20%). Bardzo łagodny gatunek i ze względu na jego niewielkie rozmiary odpowiedni do akwarii towarzyskich. Dobrym towarzystwem będą inne, podobnych rozmiarów tęczanki, kąsaczowate, danio , brzanki, pielęgniczki , kiryski czy słodkowodne babki.
Skalar żaglowiec
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/skalar-zagl...
Ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa. Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat. Skalary preferują pokarm żywy – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.
Sumik szklisty
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/sumik-szkli...
Mała, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny sumowatych charakteryzująca się przeźroczystym ciałem.
Sumik Szklisty osiąga 8 cm długości. Te nietypowe sumy mają wydłużone, bocznie spłaszczone ciało, które jest niemal przeźroczyste. Kolor ciała odzwierciedla nastrój – ryby zestresowane i w złej kondycji są mleczno białe (jak na zdjęciu). Płetwy brzuszne i grzbietowe w zaniku, płetwa odbytowa przebiega wzdłuż całego tułowia. Płeć ryb niemożliwa do odróżnienia.
Sumiki szkliste są pokojowo usposobione i nieśmiałe. W odróżnieniu od innych sumów pływają w środkowych partiach wody. Najczęściej przebywają praktycznie bez ruchu w pozycji ukośnej, poruszając jedynie ogonem. Gatunek ławicowy. Do akwarium zalecane minimum 6 sztuk. W mniejszych ilościach będzie się stresował, chował za dekoracjami a nawet nie przyjmował pokarmu. Wrażliwy na leki i zanieczyszczenia.
Tetra czerwona - Bystrzyk czerwony
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/bystrzyk-cz...
Słodkowodna, stadna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych o niedużych wymaganiach i żywym temperamencie. Tetra czerwona jest rybą łatwą w hodowli, często polecana początkujący m akwarystom. Żwawa, łagodna i chętnie pływająca w towarzystwie innych kąsaczowatych. Najlepiej trzymać w małej gromadce lub ławicy. Pojedyncze osobniki bywają nieco terytorialne. W pełni wybarwione okazy mają czerwoną plamę w tylnej części tułowia i dwa ciemne, równoległe pręgi za skrzelami. Samice są odrobinę krąglejsze i słabiej wybarwione niż samce, które można odróżnić po czerwonej, czarno obrzeżonej płetwie odbytowej. Ryba wszystkożerna, mało wybredna. Można jej podawać drobny pokarm żywy (oczlik, dafnia, larwy komarów), mrożony i suchy.
Złota rybka - Welon
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/welonka-zlo...
Karaś ozdobny
(Carassius auratus),
Złota rybka, Welon – niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa.Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon
(Veiltail)
jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.
Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.
Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.
Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.
Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.
Wielkopłetw wspaniały
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/wielkopletw...
Prawdopodobnie jedna z najstarszych, słodkowodnych ryb akwariowych z rodziny Guramiowatych. Do Europy została sprowadzona w 1869 r. Ze względu na swój bojowniczy charakter w Tajlandii wykorzystywana również w celach hazardowych. W akwariach samiec może osiągać do 10 cm długości. Na wolności za w pełni dorosłe uważa się 8 cm osobniki. Ciało wydłużone, smukłe z charakterystycznymi wielkimi płetwami. Miękkie części płetwy odbytowej i grzbietowej rozciągają się tworząc jednolity ciąg włókien. Płetwa ogonowa jest wklęsła, a jej część górna i dolna znacznie wydłużona. Samce są bardziej wybarwione, mają grube wargi i bardziej wydłużone płetwy. Samice są znacznie mniej kolorowe, ciemniejsze a ich płetwy krótsze, zaokrąglone, wyraźne pozostają tylko pasy boczne. Podobnie jak inne labiryntowce mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Gatunek cechujący się wysoką agresją wewnątrz gatunkową. W naturze spotykane pojedynczo. Samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej stają się bardzo agresywne i podobnie jak bojowniki staczają walki między sobą. W akwarium najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Wielkopłetwy wspaniałe są bardzo wytrzymałymi rybami i tolerują szerokie zakresy temperatur. Najczęściej podawane wartości to 16-27°C, ale mogą przeżyć również w temperaturach spoza tej skali. Za optymalną temperaturę przyjmuje się 21-24°C. Dobrze się czują zarówno w wodzie lekko kwaśnej jak i lekko zasadowej. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mniejsze ryby zostaną zjedzone a ich długie płetwy będą skubane. Nie powinny być trzymane ze złotymi rybkami oraz podobnymi gatunkami. Najlepiej trzymać je w haremie w akwarium gatunkowym. Można spróbować połączenia z ławicą szybko-pływających karpiowatych.
Zwinnik jarzeniec
źródło: /e6b96de443502067dc6cffee17e701f8/ryba-akwariowa/zwinnik-jar...
Jedne z najczęściej spotykanych ryb w sklepach akwarystycznych. Ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość będą właściwym wyborem dla początkujących akwarystów. Dorosłe ryby osiągają do 4 cm długości. Samice są grubsze i przeważnie większe od samców. Charakteryzują się szarozielonym kolorem tułowia, przez które przebiega błyszczący, pomarańczowy pas. Płetwy przezroczyste lub białe. Do celów handlowych specjalnie wyhodowano również odmianę albino. Gatunek z natury ławicowy. Zalecane jest trzymanie co najmniej 6 osobników, preferowane 10 lub więcej. W dużej grupie ryby nie tylko czują się lepiej ale i efektowniej prezentują w akwarium. Przeważnie przebywają w środkowej części akwarium. Najlepiej prezentują się na tle bujnej roślinności. W skromnie urządzonych zbiornikach ich kolory będą sprawiały wrażenie wyblakłych. Pomimo, że mogą żyć w wodzie alkalicznej to najlepiej czują się w wodzie kwaśnej w przedziale ok. 5.5 – 6.5 pH. Jeżeli chcemy odzwierciedlić ich naturalne środowisko to będziemy potrzebować piasek rzeczny, konar z powykręcanymi korzeniami i garść wysuszonych liści (np. buk, dąb). Drewno i liście zabarwią wodę na kolor słabej herbaty. Gnijące liście wymieniamy co kilka tygodni. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. W tak przygotowanym akwarium ryby prezentują się najciekawiej. Zwinniki są kolorowymi i spokojnymi rybami. Będą właściwym wyborem do akwarium towarzyskiego w którym mogą być trzymane z większością żyworódek, danio , razborami, innymi tetrami i spokojnymi rybami dennymi jak np. kiryski czy małe zbrojniki. Jako towarzystwo dla nich sprawdzą się też Gurami i Pielęgniczki . Nie powinny być łączone z dużo większymi rybami jak np. skalar , który może potraktować je jako pokarm. W akwarium biotopowym mogą być razem z innymi zwinnikami i bystrzykami, drobnoustkami, pielęgniczkami i rybami dennymi z Ameryki Południowej.
...........a gdy same rybki to dla Ciebie za mało.. :)
Karlik szponiasty - żabka akwariowa
źródło: /ca5c103222d3709d4629b58e9d08c26b/akwarium/karlik-szpo...
Jest to aktywny , ciekawski gatunek, który może być trzymany z rabami czy krewetkami. Należy jednak pamiętać,że ikra, narybek oraz młode krewetki będą stanowiły urozmaicenie ich diety. Ryby, które będziemy chcieli połączyć z karlikiem nie powinny być drapieżnikami, nie powinny być też większe od żabek. Unikamy ryb typu "glonojad" lub posiadających otwór gębowy w kształcie przyssawki (uznają żabkę za kamień, z którego można zeskrobać pożywienie), unikamy także ryb o wydłużonych płetwach - te z kolei będą nękane przez płazy. Gatunek tych żab szybko przystosowuje się do nowych warunków - jest dość wytrzymały i odporny. Posiada również zdolność do regeneracji utraconych kończyn. Przygotowując akwarium dla naszych żabek musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię dna zbiornika - im większa, tym lepsza. Poziom wody natomiast nie może przekraczać wysokości 25-30cm, gdyż będą miały one utrudnioną drogę do powierzchni w celu zaczerpnięcia powietrza. Wyposażenie zbiornika powinny stanowić filtr (z zabezpieczonym wylotem i wolnym przepływem) oraz grzałka (odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnym poparzeniem delikatnej skóry żaby). Oświetlenie nie jest wymagane, a jeżeli go zastosujemy, to powinno być rozproszone. Dodatkowo w akwarium zapewniamy dużą ilość kryjówek (korzenie, rośliny itp), szczelne przykrycie zbiornika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie roślin pływających o szerokich liściach, jednak niezbędne jest pozostawienie wolnych przestrzeni na powierzchni wody. Zastosowane podłoże oraz elementy dekoracyjne nie powinny mieć ostrych krawędzi. Woda powinna być czysta i odstana, systematycznie podmieniana raz w tygodniu (około 25%).
Ślimak tylomelania
źródło: http://akwarystyczne.info/showthread.php?tid=500
Ślimaki z rodzaju Tylomelania są spokojnymi mieszkańcami akwarium. Mogą być z powodzeniem przetrzymywane ze spokojnymi rybami oraz krewetkami. Unikamy ich naturalnych drapieżników: ryb żywiącymi się skorupiakami oraz krabów. Mięczaki te nie jedzą roślin, mogą przekopywać podłoże. Są aktywne zarówno w dzień, jak i nocą. Wybierając dla nich akwarium powinniśmy się kierować przede wszystkim powierzchnią dna zbiornika – im większe, tym lepiej. Co do podłoża – powinno być ono dostosowane do konkretnego gatunku, co utrudnia sprawę. Ślimaki te w naturalnych warunkach przebywają na miękkich podłożach (piasek, drobniutki żwirek, muł) lub na twardych powierzchniach (kamienie, skały, drzewa, korzenie). Najlepiej jest więc umieścić wszystkie te elementy w naszym akwarium – wtedy będziemy mieli pewność, że nasz ślimak będzie szczęśliwy. Rośliny nie są wymagane. Oświetlenie powinno być rozproszone, niezbędne są kryjówki. Aranżując zbiornik należy zwrócić uwagę, aby wszystkie szczeliny były odpowiedniego rozmiaru, żeby nasi podopieczni nie zaklinowali się w nich. Przykrycie akwarium nie jest wymagane – z racji niewielkiej stopy i ciężkiej skorupy, ślimaki te niechętnie się wspinają. Woda w zbiorniku powinna być krystalicznie czysta, bardzo dobrze natleniona.
Krewetka filtrująca
źródło: /ca5c103222d3709d4629b58e9d08c26b/krewetki-akwariowe/k...
Aktywna, spokojna, nieagresywna. Dobrze czują się w większej grupie kilku osobników. Większość czasu spędza pobierając pożywienie z wody. Lokuje się wówczas w pobliżu ujścia strumienia wody (z filtra, napowietrzacza) i rozcapierzonymi włoskowatymi odnóżami wyłapuje zawieszone cząstki. Gdy odnóża się wypełnią szybkim ruchem są zamykane i przykładane do otworu gębowego, po czym ponownie zostają otwierane i ustawiane „pod prąd”. Kiedy zauważymy, że krewetki zbierają się na dnie zbiornika i przerzucają podłoże jest to sygnał, że brakuje im pożywienia.
Wymagają większych zbiorników. Ze zbyt małych, z niewystarczającą ilością pokarmu potrafią wyskakiwać wielokrotnie. Konieczna jest obsada roślinna (w celu zapewnienia naturalnego pożywienia), kryjówki wśród skał, jaskiń, łupin czy korzeni (aby zagrożone mogły się łatwo schować). Dobrze jest też przygotować im w pobliżu wylotu prądu wody miejsca, gdzie będą mogły przysiąść i spokojnie chwytać pożywienie (płaski kamień, kawałek korzenia). Najlepszym podłożem będzie piasek lub drobny żwirek. Wymagają dobrze natlenionego akwarium, ze stałym prądem wody. Wrażliwe są na nadmiar nawozów, metale ciężkie, leki zawierające miedź, gwałtowne wahania temperatury, amoniak i azotyny. Jeżeli chodzi o towarzystwo, to unikamy ryb, których naturalnym pożywieniem są skorupiaki (np. bocje, pielęgnice).
Krewetka red cherry
źródło: /ca5c103222d3709d4629b58e9d08c26b/krewetki-akwariowe/k...
Jest to czerwona odmiana krewetki, która w warunkach naturalnych zabarwiona jest na zielono brązowawy z delikatnymi czerwonymi kropeczkami. Intensywność jej barwy zależy od wielu czynników zewnętrznych (kolor podłoża, dieta, odczyn pH i temperatura wody, czynniki stresowe itp.). Jak wszystkie krewetki, posiadają pancerz, który zrzucają co jakiś czas, gdy rosną. Nie powinno się go wyławiać z akwarium, gdyż stanowi źródło wapnia dla tych skorupiaków. Samce są mniejsze, mniej jaskrawe, z cieńszym ogonem. Samica natomiast charakteryzuje się jasnym podbrzuszem oraz czerwonym korpusem upstrzonym w nieregularne plamki.
Żyją w grupach, są aktywne, nieagresywne. Przebywają głównie wśród roślin, zwłaszcza, gdy zrzucają pancerz. Wyginają wówczas ciało w kształcie litery U próbując dotknąć głową ogona. Są skutecznymi sprzątaczami zbiorników, gdyż z natury są padlinożercami. Żwawe podskoki w kierunku pożywienia świadczą o dobrej kondycji tych zwierzątek. Dobrymi kompanami dla tego rodzaju krewetek będą kardynałki, neonki, danio, gupiki, małe gatunki tetr i inne małe żyworódki (unikamy drapieżników).
Są to łatwe w hodowli skorupiaki - jedne z bardziej odpornych. Szkodzi im niewłaściwa temperatura lub skład chemiczny wody (wrażliwe są na azotany, amoniak, chlor, chloroaminy oraz leki zawierające miedź). W zbiornikach stabilnych, bez gwałtownych zmian parametrów wody będą czuły się doskonale i łatwo się rozmnożą.
Krewetka red crystal
źródło: /ca5c103222d3709d4629b58e9d08c26b/krewetki-akwariowe/k...
Istnieje cała gama odmian barwnych tej krewetki, np.: brązowa (black bee), niebieska (blue bee), pomarańczowa (orange bee), złota (white bee) itd. Krewetki Red Crystal charakteryzują się naprzemiennie ułożonymi poprzecznymi pasami czerwono pomarańczowymi i białymi oraz czarnymi oczami
. Jest to gatunek stadny, dobrze czuje się w towarzystwie kilu osobników. Spokojny, możemy jednak od czasu do czasu być świadkami wzajemnej rywalizacji o pożywienie. Te "przepychanki" nie są dla nich jednak szkodliwe. Jak wszystkie krewetki, również i Red Crystal zrzucają pancerz. Wówczas stają się apatyczne, pozbawione apetytu. Ukrywają się wśród roślinności, żeby po kilku dniach pojawić się ponownie w miejscach żerowania. Sytuacje stresowe (transport, drapieżniki w zbiorniku lub bardzo aktywne ryby, gwałtowne zmiany parametrów wody itp.) powodują u nich wytracanie barw. Są to padlinożercy, których nie należy przekarmiać (karmienie raz dziennie taką ilością pożywienia, aby znikła w przeciągu 2 godzin). Sporadyczne, jedno- lub dwudniowe przerwy w karmieniu sprzyjają oczyszczaniu się krewetek.
W ofercie posiadamy również gatunki do oczek wodnych :
- Amur
- Jesiotr
- Karaś ozdobny
- Karp Koi
- Złota orfa
ź
źródło : /cd69e42ce1eef4f6e2e4668acc0d53e4/ryby-do-oczek.html